15 Mart 2011 Salı

Blogspot erişim yasağı kalktı!

Evet sabah sabah bloğuma giremeyince yine dns ayarlarını değiştirdim sırf bu haberi verebilmek için... Artık bu sorunlarla uğraşmamıza gerek kalmayacak çünkü yasak kalktı 4-5 güne kadar bloglara girişte sorun yaşamacakmışız.... Herkese geçmiş olsun diyorum ve yasaksız bol paylaşımlar diliyorum...
Burada okuduğum haberi sizinle paylaşmak istiyorum.

Dünyanın en önemli blog platformlarından biri olan Blogspot’a Türkiye’den erişim, Digiturk’ün şikayeti üzerine tümden engellenmişti. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bu kararını kaldırdı. Kararın geri çekilmesinde ise bu yöndeki bilirkişi raporu rol oynadı.

Karar, internet servis sağlayıcı firmalara tebliğ edildikten sonra uygulanmaya başlayacak. Bunun da yaklaşık 4-5 gün alabileceği belirtiliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Cyber-Rights.Org.tr'ın kurucusu Doç. Dr. Yaman Akdeniz'in yaptığı açıklamaya göre:

Kamuoyuna duyurulur: Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nun bu akşama (14.03.2011) doğru almış olduğu karar ile Blogspot.com ve ilgili IP adreslerine uygulanan erişim engelleme uygulamasına son verilmiştir. Savcılık tarafından alınan karar sonrasında bu karar ilgili ISSlere tebliğ edilecek ver Blogspot’a erişim tekrardan sağlanacaktır.


Digitürk tarafından mahkemeye sunulan belgeler kapsamında şikayet edilen bloglar olan goltvnet.blogspot.com, sportrhd.blogspot.com, trgoals2.blogspot.com, freesoccertrhd.blogspot.com ve izleligtvblog.blogspot.com artık yayında olmadığı ve Google tarafından bu bloglar kapatıldığından dolayı erişim engellemeyi gerektirecek sebepler ortadan kalktığı için erişim engelleme kararı kaldırılmıştır.

Blogspot gibi Web 2.0 tabanlı platformlara ilişkin olarak verilen erişim engelleme kararlarının, blogspot.com ve Türkiye’deki diğer benzerlerinde olduğu gibi ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Engelleme kararları sadece hukuka aykırı olduğu iddia edilen (genelde sadece bir dosya ve sayfadan ibaret olan) içeriğe değil, bu sistemlerin tümünün çalıştığı tek bir alanın içeriğinde bulunan milyonlarca yasal sayfa ve dosyaya da erişimi imkânsız kıldığı unutulmamalıdır. Temennimiz mahkemelerin veya savcılıkların bundan sonra web 2.0 tabanlı platformlara erişim engelleme kararı vermemesidir.

Kaynak Link


7 yorum:

 1. evet bugün işyerinde bayan müşterimizle konuştum blogların neden kapatıldığını öğrendim ve bir iki güne kadar açılacakmış ded. sizin yazdıklarınızn aynısını öğrendim. sevgiler.

  YanıtlaSil
 2. hepimizin gözü aydın canım.
  sevgiler

  YanıtlaSil
 3. canımm bu ne güzel haber bu saba giremedim bloguma zaten kafamdan dumanlar cıkıyodu öyle sinir oldumki çokk şükür senden bu güzel haberi duydum inşlh bidaha sorun yaşamayız seviler güzel kardeşim.

  YanıtlaSil
 4. ohh be çok sevindim. Geri istiyorum artık blogumu ve arkadaşlarımı.. paylaşım için ve güzel haberin için çok ama çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Gülcan Bloglar artık sorunsuz açılıyor yasak kalktı diye haber çıktı ama bazı arkadaşların bloglarına giremiyorum umarım en kısa sürede sorun kalkar.

  ÖRGÜ ÇANTAM Gözümüz aydın valla, herkes çok sevindi, tam gaz yazılara devam :))

  YanıtlaSil
 6. Yurdagül Umarım yaşanmaz canım ya, şu 15 gün bile bizi çileden çıkarmaya yetti.

  Selmanın Sepeti Bende herkes gibi çok sevindim canım…

  YanıtlaSil
 7. ben güvenmiyorum gene yasaklanır :S

  YanıtlaSil